Yoganın Faydaları Nelerdir?

By

Son yıllarda ülkemizde oldukça popülerleşen bir spor türü aslında yoga. Fakat yüzyıllardır yapılmakta ve meditasyonla sporun karma hali. Yoganın yüzlerce çeşidi vardır. Yoga genellikle meditasyon, nefes egzersizleri ve çeşitli poz adı verilen duruşlardan oluşuyor. yoganın faydaları , Her spor dalı gibi kendi içinde bir felsefesi var. Duruşların isimleri ve anlamları var genel olarak duruşlara “asana” deniyor ve çeşitli kas gruplarını çalıştırıyor.

Yoga Nedir?

Yoga kişinin bedensel ve ruhsal olarak iyi hissetmesi için yapılan ve nefese odaklanan bir egzersiz denilebilir. Özellikle tempolu şehir hayatında yaşayan ve günlük hayatta strese maruz kalan insanlara yoga egzersizleri öneriliyor çünkü yoganın en önemli artısı da stresin önüne geçmesi ya da azaltmasıdır. Vücutta gücü toparlama ve esnekliği artırması da en büyük artılarından. Yoga diğer sporlardan farklı olarak daha çok farkındalığı artırmak ve ruh ile beden arasındaki uyumlamayı arttırmak amacı ile tercih ediliyor. Uzmanlarca da kanıtlandığı üzere yoga solunum ve kalp sağlığını iyileştirmek, depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının önüne geçmek ve kasları güçlendirmekte son derece faydalı.

İyi zinde ve sağlıklı bir vücudun stressiz bir hayatın cilde, güzelliğe etkisi tartışılmaz bir gerçek. Yoga mental sağlığa iyi geldiği gibi kendinizi çok daha stressiz hissetmenize ve doğal olarak çok daha ışıltılı bir güzelliğe sahip olmanızı sağlar. Yoga, genellikle diğer sportif aktivitelerle kıyaslandığında meditasyon yöntemlerinden oluşuyor olması sebebiyle, temel duruşların uygulandığı bir spor olması nedeniyle hafif bir spor türü olarak tanınıyor. Aslında bir sporla karışık bir meditasyon türü olan yoga için bedenin çekirdek gücü artıyor ve yüksek derecede kaslar çalışıyor.

Yoganın faydaları nelerdir?

  • Bu sorunun ilk ve en yaygın cevabı rahatlamanın artması ve stresin azalmasını sağlaması olacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar da düzenli olarak yoga yapan kişilerin an içerisinde daha fazla kaldığı, stres yönetimini kolaylıkla başardığını ortaya koymuştur. Strese giren bir beden kortizol hormonu üretiyor ve yoga yapmak serotonin arttırdığı için bu hormonu dengeleyip azaltıyor ve rahatlamaya destek oluyor.
  • Düzenli bir şekilde yoga yapmak kas kütlesini arttırır ve yağ yakımına sebep olur bu nedenle kilo verme süreci için harika bir destektir. Aynı zamanda kilo verme hedefinde sarkma olmadan diyeti destekler ve sıkı bir vücuda sahip olmanıza sebep olur.
  • Yoga yapmak, yapılan pozlar ve esneme harektleri dolayısıyla bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır ve bu nedenle sindirime faydası vardır.

  • yoganın faydaları , kortizol seviyesinin dengelenmesine yol açar ve bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda ruhsal ve bedensel rahatlama sağlayarak hücrelerinin dinçliğini destekler böylece bağışıklığı güçlendirir.
  • Yoganın fiziksel olarak en büyük yararı kalp sağlığına olan desteği, düzenli yoga ile kan akışı dengeleniyor ve kalp damar hastalığı riskini en aza indiriyor. Tabii ki yoga bir tedavi yöntemi değil yalnızca bir destek bu tür bir sağlık sorununuz varsa önce hekimlere danışmalısınız.
  • Uzmanlar tarafından yürütülüp onaylanan pek çok araştırma da yoganın ayrıca antidepresan etkisi yarattığını ve depresyon semptomlarının azalmasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Serotonin yani mutluluk hormonu seviyesini yükseltmesi ise bu durumun en önemli sebebi.
  • Yoga yapmak ruhsal olarak da fiziksel olarak da gevşeme ve rahatlama sağlıyor bu nedenle uyku kalitesini de oldukça arttırıyor.
  • Yogaya özgü nefes egzersizleri de nefes alışverişi iyileştiriyor ve bu sebeple solunum sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Bazı araştırmalar astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarının yoga sayesinde azaldığını ortaya koymuştur.

Umarız yoganın faydaları yazısı faydalı olmuştur, siz yoga gibi rahatlatıcı egzersizler yapıyor musunuz? Fikirleriniz bizler için önemli yorumlar kısmında bizimle her türlü görüşünüzü paylaşabilirsiniz. Sağlık, güzellik dolu günler dileriz.

Tags:

You may also like